Bakı, 24 yanvar, 2023. Ölkənin ən böyük banklarından biri olan Bank Respublika, 2022-ci ilin yekunlarına dair maliyyə göstəricilərini açıqlayıb. Hesabata əsasən, Bank dinamik inkişafını davam etdirərək, bütün göstəricilərdə artım nümayiş etdirib və tarixinin ən yüksək nəticələrini əldə edib!
2023-cü il yanvarın 1-nə Bankın aktivləri 29% artaraq 1,58 milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir. Açıqlanmış hesabatdan həmçinin görünür ki, Bank davamlı inkişaf üçün kifayət qədər yüksək kapital ehtiyatına malikdir. Belə ki, keçən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə Bankın məcmu kapitalı 22% artaraq 127,47 milyon manat olmuş və minimum məcmu kapital normasını 2 dəfədən çox üstələmişdir.
Ötən illə müqayisədə Bankın xalis faiz gəlirləri 49%-dən çox artaraq 84,8 milyon manata, xalis əməliyyat mənfəəti 2 dəfədən çox artaraq 33,28 milyon manata, xalis mənfəəti isə 37 % artaraq 26,65 milyon manata çatıb.
12 ayın yekunlarına əsasən, Bankın depozit və kredit portfelində əhəmiyyətli dərəcədə artım müşahidə olunub. Belə ki, ötən illə müqayisədə bankın depozit portfeli 21% artmışdır ki, bu da çoxsaylı müştərilərin “Bank Respublika”ya olan inamını bir daha təsdiqləyir.
Ötən il Bank Respublika həm bank həm də ölkə iqtisadiyyatı üçün prioritet sahə olan real sektorun kreditləşməsini davam etmişdir. Bank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), Hollandiya İnkişaf Bankı (FMO), Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (EFSE), Avropa İnvestisiya Şirkəti (EMF Microfinance Fund) kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə institutları ilə kredit müqaviləsi bağlamışdır.
“Biz çox şadıq ki, 30 illik yubiley ilində Bank Respublika tarixinin ən yüksək nəticələrini əldə edə bildi. Bu müddət ərzində Bank Respublika Azərbaycanın maliyyə-kredit sistemində öz yerini möhkəm tutmuş etibarlı maliyyə institutu kimi özünü təsdiq etmişdir. Bu nəticənin əldə edilməsində verdiyi töhfəyə və əməkdaşlığa görə komandamıza, bütün müştərilərimizə və partnyorlarımıza öz dərin təşəkkürümü bildirmək istərdim! Bank Respublika qüsursuz fəaliyyəti, yüksək xidmət keyfiyyəti və rəqəmsal məhsul və xidmətlərinin tətbiqinin artırılması ilə gələcəkdə də ona göstərilən etimadı doğruldaraq dinamik inkişafını davam etdirəcək”, - deyə Bank Respublika”nın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov qeyd edib.

Банк Республика в 2022 году достиг самых высоких результатов в своей истории!
Баку, 24 января 2023.  Банк Республика, один из крупнейших банков страны, обнародовал финансовые результаты за 2022 год. Согласно отчетности, Банк продолжил динамичное развитие, показав прирост по всем показателям, и достиг самых высоких результатов в своей истории!
По состоянию на 1 января 2023 года активы банка выросли на 29% и составили 1,58 миллиарда манат, что является одним из самых высоких показателей среди банков страны. Из опубликованной отчетности также видно, что банк обладает достаточно высоким запасом капитала для устойчивого развития. Так, по сравнению с прошлым годом совокупный капитал банка увеличился на 22% и составил 127,47 млн. манат, превышая регулятивную норму (50 млн. манат) более чем в 2 раза.
По сравнению с прошлым годом чистый процентной доход Банка вырос более чем на 49%, достигнув 84,8 млн. манат, чистая операционная прибыль выросла более чем в 2 раза, достигнув 33,28 млн. манат, а чистая прибыль банка увеличилась на 37% и составила 26,65 млн. манат.
По результатам 12 месяцев банк значительно увеличил кредитный и депозитный портфели. Так, по сравнению с прошлым годом депозитный портфель банка вырос на 21%, что в очередной раз подтверждает доверие большого количества клиентов Банку Республика.
В прошлом году, Банк Республика продолжил успешную деятельность по привлечению иностранных инвестиций для развития реального сектора страны и заключил кредитные соглашения с крупными международными финансовыми организациями, такими как Европейский Банк Реконструкции и Развития (EBRD), Нидерландский Банк Развития Предпринимательства (FMO), Европейский Фонд для Юго-Восточной Европы (EFSE), Европейская Инвестиционная Компания (EMF Microfinance Fund).
«Мы очень рады что, в год 30-летия, Банк Республика смог достичь таких высоких результатов. За это время Банк Республика зарекомендовал себя как надёжный финансовый институт, прочно занявший свою нишу в финансово-кредитной системе Азербайджана. Хотелось бы поблагодарить нашу команду, всех клиентов и партнеров за сотрудничество и вклад в достижении этого результата! Своей безупречной работой, высоким качеством обслуживания, усилением внедрения цифровизации продуктов и услуг, Банк Республика в будущем также будет оправдывать оказанное доверие, продолжив динамичное развитие» - отметил председатель Наблюдательного Совета Банка Республика Шакир Рагимов