Bakı, 19 sentyabr 2022. Ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) növbəti əhəmiyyətli müqavilə imzalayıb. Qeyd etmək lazımdır ki, iki qurum arasında əməkdaşlıq 2004-cü ildən davam edir. Bu müddət ərzində əməkdaşlığı inkişaf etdirərək bir sıra mühüm anlaşmalara imzalar atılıb.
Yeni saziş çərçivəsində EBRD Bank Respublika üçün Azərbaycanda kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsinə yönəldlmiş ticarətin maliyyələşdirilməsi proqramını genişləndirəcək.
Anlaşma Azərbaycan müəssisələrinin ticarət fəaliyyətini stimullaşdırmaq və beynəlxalq bazarlara daha yaxşı inteqrasiya etmək üçün nəzərdə tutulub. Proqram “Bank Republika”ya ticarətin maliyyələşdirilməsi sahəsində imkanlarını artırır və sahibkarlara idxal və ixrac ticarətinə çıxışlarını genişləndirmək üçün lazım olan dəstəyi təmin edir.
““Mən Bakıda olmaqdan və Azərbaycanda olan çoxdanki tərəfdaşımız Bank Respublika ilə bu müqaviləni şəxsən imzalamaqdan çox məmnunam. Biz tərəfdaş bankımıza ölkə üzrə şirkətlərə ticarətin maliyyələşdirilməsi üzrə verdiyi dəstəyi genişləndirməkdən məmnunuq. Əminəm ki, bizim sıx əməkdaşlaığımız Azərbaycanda xarici ticarətin inkişafına öz töhfəsini verə biləcək”- EBRD-nin Prezidenti Odil Renaud-Basso bildirib.
“Biz EBRD-nin Azərbaycanda əsas tərəfdaş bankı olmaqdan qürur duyuruq. EBRD ilə tərəfdaşlıq bizim mövqeyimizi gücləndirdi, mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsini genişləndirməyə, həmçinin ölkədə ticarətin maliyyələşdirilməsini dəstəkləməyə imkan verdi. Əminik ki, EBRD-nin prezidenti xanım Odil Renaud-Basso ilə şəxsən imzalanan sayca 19-cu müqavilə əməkdaşlığımızı gələcəkdə yeni və daha yüksək səviyyəyə qaldıracaq ”- deyə “Bank Respublika”nın Müşahidə Şurasının sədri Şakir Rəhimov qeyd edib.

Baku, 19 September 2022 - The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is extending the trade finance guarantee facility to Bank Respublika OJSC aimed at supporting small and medium-sized enterprises (SMEs) in Azerbaijan. The agreement is set to boost the trade of Azerbaijani businesses, and better integrate them into international markets.
EBRD President Odile Renaud-Basso said: “It is great to be here in Baku, signing this agreement in-person with our Azerbaijani partners. I am delighted to support our partner bank in extending trade finance support to businesses across the country. Together, we are promoting foreign trade in Azerbaijan.”
“We are proud to be the main partner bank for the EBRD in Azerbaijan. The partnership with the EBRD has strengthened our capabilities, allowing us to expand financing for micro, small and medium-sized businesses, as well as support trade finance in the country. We are confident that the signing of the 19th contract personally with the President of the EBRD, Ms. Odile Renaud-Basso, will raise our cooperation to a new even higher level in the future”, said Shakir Rahimov, Chairman of the Supervisory Board of the Bank Respublika.
The TFP aims to promote foreign trade to, from and within the EBRD regions and offers a range of products to facilitate this trade, including guarantees and trade-related cash advances. The programme strengthens the ability of local banks to provide trade financing, and through these banks gives entrepreneurs throughout our regions the support they need to increase their access to the import and export trade.