Bank Respublika və IFC sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün iri həcmli kredit sazişi imzalayıb
Bakı, 26 yanvar 2023 Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika, uğurlu fəaliyyəti sayəsində nəhəng beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir.
Bank bu dəfə, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) ilə Azərbaycanda kiçik sahibkarlığın, eləcə də qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi məqsədilə 40 milyon ABŞ dolları həcmində kredit sazişi imzalayıb. Qeyd edək ki, bu, son illər beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə Azərbaycan bankları arasında imzalanan ən böyük kredit müqavilələrindən biridir.
Layihə IFC-nin Qadın sahibkarları üçün maliyyə təşəbbüsüQadın sahibkarları üçün imkanlar proqramı tərəfindən dəstəklənir. Layihənin əsas məqsədi post-pandemiya dövründə iqtisadi fəallığı təşviq etməklə, bank tərəfindən mikro, kiçik və orta sahibkarların (MKOS-ların), o cümlədən qadın sahibkarların kreditləşməsini genişləndirməkdir.
“Bankımızın fəaliyyət strategiyasında real sektorun, xüsusən də mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi əsas hədəf olduğundan, bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət göstəririk. Əminik ki, dünyanın aparıcı maliyyə qurumlarından olan IFC-nin strategiyamıza inam göstərərək dəstəkləməsi, “Bank Respublika”nın qarşıya qoyduğu hədəflərə uğurla çatmasında öz müsbət töhfəsini verəcək,” – deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov qeyd edib.
Qlobal miqyasda pandemiya məhz kiçik bizneslərə, xüsusilə qadın sahibkarlarına daha ciddi təsir göstərdi.  Azərbaycan da burada istisna deyil. IFC-nin maliyyə paketi “Bank Respublika”ya bu zəruri biznesləri dəstəkləməyə kömək edəcək, o cümlədən maliyyə sektorunun dayanıqlığını artırmağa və post-pandemiya dövründə iqtisadiyyatı canlandırmaq səylərini möhkəmləndirməyə öz töhfəsini verəcək,” IFC-nin Avropa üzrə regional direktoru Rəna Karadşeh qeyd edib.
IFC-nin ayırdığı maliyyə vəsaitləri, MKOS-lar üçün maliyyə əlçatanlığını və iqtisadiyyatın rəqabətə davamlılığını artırmaq kimi məqsədlər güdən Dünya Bankı Qrupunun Azərbaycan üzrə strategiyasına uyğundur. O, həmçinin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də yer alan kiçik biznesləri dəstəkləyərək iqtisadi artımı sürətləndirmək və iş yerlərin yaradılmasını təşviq etmək kimi vəzifələrlə uzlaşır.
Azərbaycan 1995 ildən etibarən Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının üzvüdür. Ötən dövr ərzində IFC Azərbaycanın maliyyə xidmətləri, infrastruktur və sənaye kimi bir sıra iqtisadi sahələrində icra edilmiş layihələrə 500 milyon ABŞ dollarına yaxın (o cümlədən digər kreditorlardan cəlb edilmiş 73 milyon dollar) məbləğində  investisiyalar edib. Bundan əlavə, IFC ticarətin maliyyələşdirilməsi proqramı vasitəsilə təxminən 100 milyon dolları məbləğində ticarət dövriyyəsini dəstəkləyib və Bakı – Tbilisi – Ceyhan boru kəmərinin inşa edilməsinə 250 milyon dollar ayırıb. IFC həmçinin özəl bölmənin inkişafını dəstəkləmək məqsədilə müxtəlif məsləhət xidmətləri layihələrini icra edib.
IFC haqqında
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) Dünya Bankı Qrupunun üzvü və inkişafda olan iqtisadiyyatlarda özəl sektorun artımına fokuslanmış ən iri inkişaf təşkilatıdır. Biz 100-dən çox ölkədə işləyir, kapital, təcrübə və təsirimizdən yararlanaraq inkişafda olan ölkələrdə yeni bazarlar və imkanlar yaradırıq. 2022-ci maliyyə ilində inkişafda olan ölkələrdəki özəl şirkətlərə və maliyyə müəssisələrinə 32.8 milyard ABŞ dolları məbləğində rekord maliyyə ayırmış, iqtisadiyyatlar qlobal mürəkkəbləşmə böhranlarının təsirləri ilə mübarizə apararkən, ifrat yoxsulluğa son qoymaq və ümumi rifahı artırmaq üçün özəl sektorun gücündən istifadə etmişdir. Daha ətraflı məlumat üçün internet saytımızla tanış olun: www.ifc.org

IFC’s Support to Help Boost Financing for Smaller Businesses and Women Entrepreneurs at Bank Respublika
Baku, January 26, 2023. To increase access to finance for smaller businesses and women entrepreneurs in Azerbaijan, IFC is providing a financing package of up to $40 million to Bank Respublika. The project aims to boost the bank’s lending to micro, small, and medium enterprises (MSMEs), including women entrepreneurs, while helping spur economic activity post-COVID-19.
The financing package comprises $20 million by IFC. And IFC will additionally mobilize up to $20 million. Around 50 percent of the proceeds will be earmarked for on-lending to women-owned MSMEs, improving their access to funding. The project is supported by the IFC Women Entrepreneurs Finance Initiative and the Women Entrepreneurs Opportunity Facility.
MSMEs are an essential part of Azerbaijan’s economy, contributing 45 percent to employment and 15 percent to gross domestic product (GDP). During the COVID-19 pandemic, large part of MSMEs in the world were affected and many had to scale down operations.
Since the main objective of our bank's strategy is to support the real economy, particularly micro, small, and medium enterprises, we pay high attention to the growth of these segments. IFC, one of the world's leading financial institutions, believes in and supports our strategy, which will help us to successfully achieve the intended targets,” said Tariyel Ismayilov, the Chairman of the Management Board of Bank Respublika.
IFC’s funding aligns with the World Bank Group’s strategy for Azerbaijan to boost access to finance for MSMEs, increasing economic competitiveness. It also fits with the country’s 2030 National Development Vision, which prioritizes supporting smaller businesses to bolster economic growth and create jobs.
Globally, the pandemic has impacted smaller businesses the most, especially those owned by women. Azerbaijan is no exception. IFC’s funding will enable Bank Respublika to support these vital businesses, while also building the financial sector’s resilience and strengthening the country’s post-pandemic recovery efforts,” said Rana Karadsheh, IFC's Regional Director for Europe.
Azerbaijan became a member of IFC in 1995. Since then, IFC has invested around $500 million in the country, including $73 million through mobilization, financing projects across sectors including financial services, infrastructure, and manufacturing. IFC has also supported Azerbaijan with around $100 million in trade through its trade finance program, provided $250 million for the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline in 2004, and implemented several advisory projects to boost private sector growth in the country
About IFC
IFC—a member of the World Bank Group—is the largest global development institution focused on the private sector in emerging markets. We work in more than 100 countries, using our capital, expertise, and influence to create markets and opportunities in developing countries. In fiscal year 2022, IFC committed a record $32.8 billion to private companies and financial institutions in developing countries, leveraging the power of the private sector to end extreme poverty and boost shared prosperity as economies grapple with the impacts of global compounding crises. For more information, visit www.ifc.org.