Bank Respublika və IFC sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün iri həcmli kredit sazişi imzalayıb
Bakı, 26 yanvar 2023 Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika, uğurlu fəaliyyəti sayəsində nəhəng beynəlxalq qurumlardan maliyyə vəsaitləri cəlb etməyə davam edir.
Bank bu dəfə, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) ilə Azərbaycanda kiçik sahibkarlığın, eləcə də qadın sahibkarlığının dəstəklənməsi məqsədilə 40 milyon ABŞ dolları həcmində kredit sazişi imzalayıb. Qeyd edək ki, bu, son illər beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə Azərbaycan bankları arasında imzalanan ən böyük kredit müqavilələrindən biridir.
Layihə IFC-nin Qadın sahibkarları üçün maliyyə təşəbbüsüQadın sahibkarları üçün imkanlar proqramı tərəfindən dəstəklənir. Layihənin əsas məqsədi post-pandemiya dövründə iqtisadi fəallığı təşviq etməklə, bank tərəfindən mikro, kiçik və orta sahibkarların (MKOS-ların), o cümlədən qadın sahibkarların kreditləşməsini genişləndirməkdir.
“Bankımızın fəaliyyət strategiyasında real sektorun, xüsusən də mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsi əsas hədəf olduğundan, bu sahənin inkişafına xüsusi diqqət göstəririk. Əminik ki, dünyanın aparıcı maliyyə qurumlarından olan IFC-nin strategiyamıza inam göstərərək dəstəkləməsi, “Bank Respublika”nın qarşıya qoyduğu hədəflərə uğurla çatmasında öz müsbət töhfəsini verəcək,” – deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov qeyd edib.
Qlobal miqyasda pandemiya məhz kiçik bizneslərə, xüsusilə qadın sahibkarlarına daha ciddi təsir göstərdi.  Azərbaycan da burada istisna deyil. IFC-nin maliyyə paketi “Bank Respublika”ya bu zəruri biznesləri dəstəkləməyə kömək edəcək, o cümlədən maliyyə sektorunun dayanıqlığını artırmağa və post-pandemiya dövründə iqtisadiyyatı canlandırmaq səylərini möhkəmləndirməyə öz töhfəsini verəcək,” IFC-nin Avropa üzrə regional direktoru Rəna Karadşeh qeyd edib.
IFC-nin ayırdığı maliyyə vəsaitləri, MKOS-lar üçün maliyyə əlçatanlığını və iqtisadiyyatın rəqabətə davamlılığını artırmaq kimi məqsədlər güdən Dünya Bankı Qrupunun Azərbaycan üzrə strategiyasına uyğundur. O, həmçinin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də yer alan kiçik biznesləri dəstəkləyərək iqtisadi artımı sürətləndirmək və iş yerlərin yaradılmasını təşviq etmək kimi vəzifələrlə uzlaşır.
Azərbaycan 1995 ildən etibarən Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının üzvüdür. Ötən dövr ərzində IFC Azərbaycanın maliyyə xidmətləri, infrastruktur və sənaye kimi bir sıra iqtisadi sahələrində icra edilmiş layihələrə 500 milyon ABŞ dollarına yaxın (o cümlədən digər kreditorlardan cəlb edilmiş 73 milyon dollar) məbləğində  investisiyalar edib. Bundan əlavə, IFC ticarətin maliyyələşdirilməsi proqramı vasitəsilə təxminən 100 milyon dolları məbləğində ticarət dövriyyəsini dəstəkləyib və Bakı – Tbilisi – Ceyhan boru kəmərinin inşa edilməsinə 250 milyon dollar ayırıb. IFC həmçinin özəl bölmənin inkişafını dəstəkləmək məqsədilə müxtəlif məsləhət xidmətləri layihələrini icra edib.
IFC haqqında
Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) Dünya Bankı Qrupunun üzvü və inkişafda olan iqtisadiyyatlarda özəl sektorun artımına fokuslanmış ən iri inkişaf təşkilatıdır. Biz 100-dən çox ölkədə işləyir, kapital, təcrübə və təsirimizdən yararlanaraq inkişafda olan ölkələrdə yeni bazarlar və imkanlar yaradırıq. 2022-ci maliyyə ilində inkişafda olan ölkələrdəki özəl şirkətlərə və maliyyə müəssisələrinə 32.8 milyard ABŞ dolları məbləğində rekord maliyyə ayırmış, iqtisadiyyatlar qlobal mürəkkəbləşmə böhranlarının təsirləri ilə mübarizə apararkən, ifrat yoxsulluğa son qoymaq və ümumi rifahı artırmaq üçün özəl sektorun gücündən istifadə etmişdir. Daha ətraflı məlumat üçün internet saytımızla tanış olun: www.ifc.org

Банк Республика и IFC подписали крупное кредитное соглашение для поддержки предпринимательства.
Баку, 26 января 2023 годаБанк Республика, один из ведущих банков страны, поддерживающих реальный сектор в Азербайджане, благодаря своей успешной работе продолжает привлекать финансовые ресурсы от крупных международных институтов.
На этот раз Банк подписал кредитное соглашение с Международной Финансовой Корпорацией (IFC) на сумму 40 миллионов долларов США с целью поддержки малого бизнеса и женского предпринимательства в Азербайджане. Следует отметить, что это одно из крупнейших кредитных соглашений, заключенных между международными финансовыми организациями и азербайджанскими банками за последние годы.
Проект поддерживается Инициативой IFC по финансированию женщин-предпринимателей и Программой расширения возможностей женщин-предпринимателей. Основной целью проекта является расширение банковского кредитования микро, малых и средних предприятий (ММСП), в том числе женщин-предпринимателей, путем стимулирования экономической активности в постпандемический период.
«Финансирование реального сектора, особенно микро, малых и средних предприятий, является основной целью в стратегии деятельности нашего банка. В этой связи мы уделяем особое внимание развитию этого направления. Мы также уверены, что поддержка со стороны IFC, как одного из ведущих мировых финансовых институтов, внесет позитивный вклад в успешное достижение целей, поставленных перед Банком Республика», - отметил Председатель Правления Банка Республика Тариэль Исмаилов.
«В глобальном масштабе пандемия оказала более серьезное влияние на малый бизнес, особенно на женщин-предпринимателей. Азербайджан не исключение. Пакет финансирования IFC поможет Банку Республика поддержать эти важные сферы бизнеса, в том числе способствуя повышению устойчивости финансового сектора и активизации усилий по оживлению экономики в период постпандемии», — отметила Рана Карадшех, региональный директор IFC по Европе.
Средства, выделяемые IFC, соответствуют стратегии Группы Всемирного банка для Азербайджана, направленной на повышение финансовой доступности для ММСП и конкурентоспособности экономики. Это также соответствует целям стратегии «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития» по ускорению экономического роста и содействию в создании рабочих мест путем поддержки малого бизнеса.
Азербайджан является членом Международной Финансовой Корпорации с 1995 года. За этот период IFC инвестировала около 500 миллионов долларов США (включая 73 миллиона долларов, привлеченных от других кредиторов) в ряд секторов экономики Азербайджана, таких как финансовые услуги, инфраструктура и промышленность. Кроме того, IFC поддержала торговый оборот в размере около 100 миллионов долларов в рамках программы торгового финансирования и выделила 250 миллионов долларов на строительство трубопровода Баку-Тбилиси-Джейхан. IFC также реализовала различные проекты консультационных услуг для поддержки развития частного сектора.
Об IFC
Международная финансовая корпорация (IFC), входящая в состав Группы Всемирного банка, является крупнейшим глобальным учреждением содействия развитию, специализирующимся на работе с частным сектором в развивающихся странах. Мы работаем более чем в 100 странах, используя свой капитал, экспертные знания и влияние для создания рынков и возможностей в развивающихся странах. В 2022 финансовом году IFC осуществила рекордный объем инвестиций в размере 32,8 млрд долларов США в частные компании и финансовые учреждения в развивающихся странах, используя потенциал частного сектора в целях искоренения крайней бедности и ускоренного повышения общего благосостояния по мере того, как экономики преодолевают последствия осложняющих друг друга глобальных кризисов. Для получения более подробной информации посетите веб-сайт: www.ifc.org.