Bank Respublika yeni ilə inamla başlayaraq müsbət dinamikanı davam etdirib!
Bakı, 26 aprel 2023. Ölkənin ən böyük banklarından biri olan Bank Respublika, 2023-cü ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabata əsasən, Bank yeni ilə inamla başlayaraq əsas maliyyə göstəricilərində müsbət artım dinamikasını davam etdirib.
2022-ci ilin birinci rübü ilə müqayisədə bankın aktivləri 32% artaraq 1,65 milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir. Açıqlanmış hesabatdan həmçinin görünür ki, bank davamlı inkişaf üçün kifayət qədər yüksək kapital ehtiyatına malikdir. Belə ki, Bankın məcmu kapitalı 36% artaraq 135,5 milyon manat olmuş və minimum məcmu kapital normasını 2,7 dəfə üstələmişdir.
Ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə Bankın xalis faiz gəlirləri 43%-dən çox artaraq 26,2 milyon manata, xalis əməliyyat mənfəəti 2 dəfə artaraq 11,2 milyon manata, xalis mənfəəti isə 61% artaraq 9,7 milyon manata çatıb.
Ötən ilin uyğun dövrü ilə müqayisədə, Bankın depozit və kredit portfelində əhəmiyyətli dərəcədə artım müşahidə olunub. Belə ki, bankın depozit portfeli 26,3% artıb ki, bu da çoxsaylı müştərilərin “Bank Respublika”ya olan inamını bir daha təsdiqləyir. Bankın kredit portfeli isə, 29,6% artmışdır və verilən kreditlərin əsas hissəsi həm Bank həm də Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün prioritet sahə olan real sektorun kreditləşməsinə yönəldilmişdir.

Баку, 26 апреля 2023. Банк Республика, один из крупнейших банков страны, обнародовал финансовые результаты по итогам первого квартала 2023 года. Согласно отчетности, в новом году Банк уверенно стартовал, продолжив положительную динамику роста основных финансовых показателей.
По сравнению с первым кварталом 2022 года активы банка выросли на 32% и составили 1,65 миллиарда манат, что является одним из самых высоких показателей среди банков страны. Из опубликованной отчетности также видно, что банк обладает достаточно высоким запасом капитала для устойчивого развития. Так, совокупный капитал банка увеличился на 36% и составил 135,2 млн. манат, превышая регулятивную норму в 2,7 раза.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года чистый процентной доход Банка вырос более чем на 43%, достигнув 26,2 млн. манат, чистая операционная прибыль выросла в 2 раза, достигнув 11,2 млн. манат, а чистая прибыль банка увеличилась на 61% и составила 9,7 млн. манат.
Согласно отчетности, банк значительно увеличил кредитный и депозитный портфели. Так, по сравнению с соответствующим периодом прошлого года, депозитный портфель банка вырос на 26,3%, что в очередной раз подтверждает доверие большого количества клиентов Банку Республика. Кредитный портфель банка увеличился на 29,6%, основная часть выданных кредитов была направлена на кредитование реального сектора, который является приоритетным как для банка, так и для экономики страны.