Bakı, 15 iyul 2026-cı il. Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika 2026-cı ilin ilk yarımili üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabat dövründə Bank əsas maliyyə göstəriciləri üzrə əhəmiyyətli artım nümayiş etdirərək bazardakı mövqeyini daha da möhkəmləndirib, maliyyə dayanıqlığını qoruyub saxlayıb və real sektorun maliyyələşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətini daha da genişləndirib.
İlk yarımilin nəticələri Bankın dayanıqlı inkişaf strategiyasının uğurla həyata keçirildiyini və müştərilər, tərəfdaşlar, eləcə də beynəlxalq maliyyə institutları tərəfindən göstərilən etimadın davamlı olaraq artdığını nümayiş etdirir.
2026-cı ilin ilk yarımili üzrə əsas maliyyə göstəriciləri (ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə):
- Aktivlər 2,2% artaraq 2,72 milyard manata çatıb;
- Məcmu kapital 17,4% artaraq 279,6 milyon manat təşkil edib;
- Kredit portfeli 11,5% artaraq 1,70 milyard manata yüksəlib;
- Xalis faiz gəlirləri 17,4% artaraq 95,8 milyon manat olub;
- Xalis əməliyyat mənfəəti 28,5% artaraq 46,1 milyon manata çatıb;
- Xalis mənfəət 23,7% artaraq 34,5 milyon manat təşkil edib;
- Depozit portfeli 1,1 milyard manat olub ki, bu da ölkənin bank sektoru üzrə ən yüksək göstəricilərdən biridir.
Maliyyə dayanıqlığının əsas göstəriciləri:
- I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı - 10,61% (normativ: 6,5%);
- Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı - 14,65% (normativ: 12,5%);
- Leverec əmsalı - 7,53% (normativ: 5%);
- Ümumi kredit portfelində vaxtı keçmiş kreditlərin payı 0,74%-ə enib (2025-ci ilin sonu: 0,9%).
Maliyyə göstəricilərində əldə olunan artımla yanaşı, Bank Respublika 2026-cı ilin ilk yarısında da aparıcı beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlığını genişləndirərək ölkənin real sektorunun maliyyələşdirilməsi imkanlarını artırmağa davam edib. Hesabat dövründə Bank EIB Global, OPEC Fund və Finnfund ilə yeni əməkdaşlıq sazişləri imzalayıb. Bu sazişlər mikro, kiçik və orta sahibkarlığın dəstəklənməsinə, yaşıl maliyyələşdirmənin inkişafına, eləcə də biznesin uzunmüddətli maliyyə resurslarına çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə xidmət edir. Nəticədə, 2026-cı ilin birinci yarımilliyinin yekunlarına əsasən maliyyə sektoru institutlarından cəlb edilmiş vəsaitlərin həcmi 1,26 milyard manata çataraq, ötən ilin sonu ilə müqayisədə 22,1% artmışdır

Баку, 15 июля 2026. Банк Республика, один из ведущих банков Азербайджана, подвел итоги деятельности за первое полугодие 2026 года, продемонстрировав уверенный рост по ключевым финансовым показателям. По итогам отчетного периода Банк укрепил свои позиции на рынке, сохранив высокие показатели финансовой устойчивости и эффективность бизнес-модели, основанной на принципах устойчивого развития, цифровой трансформации и поддержки предпринимательства.
По сравнению с аналогичным периодом прошлого года Банк Республика улучшил основные финансовые показатели, подтвердив последовательную реализацию своей долгосрочной стратегии и высокий уровень доверия со стороны клиентов и партнеров.
Основные финансовые показатели за первое полугодие 2026 года (по сравнению с аналогичным периодом прошлого года):
- Активы выросли на 2,2% и составили 2,72 млрд манатов;
- Совокупный капитал увеличился на 17,4%, достигнув 279,6 млн манатов;
- Кредитный портфель вырос на 11,5% и составил 1,70 млрд манатов;
- Чистый процентный доход увеличился на 17,4% и достиг 95,8 млн манатов;
- Чистая операционная прибыль выросла на 28,5%, составив 46,1 млн манатов;
- Чистая прибыль увеличилась на 23,7% и достигла 34,5 млн манатов.
- Депозитный портфель составил 1,1 млрд. манатов, что является одним из наиболее высоких показателей среди банков страны.
Ключевые показатели финансовой устойчивости:
- Коэффициент адекватности капитала I уровня - 10,61% (при нормативе 6,5%)
- Коэффициент совокупной адекватности капитала - 14,65% (при нормативе 12,5%)
- Коэффициент левереджа - 7,53% (при нормативе 5%)
- Доля просроченных кредитов снизилась до 0,74% (0,9% на конец 2025 года).
Наряду с ростом финансовых показателей в первом полугодии 2026 года Банк Республика продолжил укреплять сотрудничество с ведущими международными финансовыми институтами, расширяя возможности финансирования реального сектора экономики. В отчетном периоде Банк заключил новые соглашения с EIB Global, OPEC Fund и Finnfund, направленные на поддержку предпринимательства, развитие зеленого финансирования, а также расширение доступа бизнеса к долгосрочным финансовым ресурсам. В результате в первом полугодии 2026 года объем средств, привлеченных от финансовых институтов, достиг 1,26 млрд манатов, увеличившись на 22,1% по сравнению с концом 2025 года.