Bank Respublika “Güzəştli kreditlərin təqdim olunmasında ən fəal bank” seçildi!
Bakı, 07 may, 2026.  Bakıda “Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi yanında Aqrar Kredit və İnkişaf Agentliyi, BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) və Asiya İnkişaf Bankının (ADB) birgə təşkilatçılığı ilə növbəti dəfə “Aqrobiznesin İnkişafı Forumu” keçirilib.
Forumda Kənd Təsərrüfatı və İqtisadiyyat nazirliklərinin, Mərkəzi Bankın, nazirliklərin tabeli qurumlarının, ölkədə fəaliyyət göstərən bankların, eləcə də yerli və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə aqrobiznesin inkişafı, rəqabətqabiliyyətliliyin artırılması, ixrac imkanlarının genişləndirilməsi, iqlim dəyişiklikləri və qlobal bazarlardakı dəyişkənlik fonunda dayanıqlığın gücləndirilməsi kimi mühüm məsələlər müzakirə olunub. Eyni zamanda rəqəmsal transformasiya və süni intellektin dövlət xidmətlərinin təkmilləşdirilməsində, məlumatlara əsaslanan qərarların qəbulunda və fermerlərin iqlimə davamlı kənd təsərrüfatına keçidində rolu diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Forum çərçivəsində aqrar sahənin maliyyələşdirilməsi istiqamətində göstərdiyi davamlı və fəal dəstəyə görə Bank Respublika “Güzəştli kreditlərin təqdim olunmasında ən fəal bank” nominasiyası üzrə mükafata layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Bank Respublika artıq 4-cü ildir ardıcıl olaraq bu mükafata layiq görülür. Bu göstərici Bankın ölkədə aqrar sektorun inkişafına, fermerlərin maliyyə resurslarına çıxışının genişləndirilməsinə və güzəştli kredit mexanizmlərinin effektiv tətbiqinə verdiyi davamlı töhfənin bariz nümunəsidir.

Баку, 07 мая 2026 г. В Баку в очередной раз состоялся «Форум развития агробизнеса», организованный Агентством аграрного кредитования и развития при Министерстве сельского хозяйства, Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (FAO) и Азиатским банком развития (ADB).
В форуме приняли участие представители Министерств сельского хозяйства и экономики, Центрального банка, подведомственных государственных структур, действующих в стране банков, а также местных и международных организаций.
В рамках мероприятия были обсуждены вопросы развития агробизнеса, повышения конкурентоспособности, расширения экспортных возможностей, а также укрепления устойчивости на фоне климатических изменений и волатильности глобальных рынков. Особое внимание также было уделено роли цифровой трансформации и искусственного интеллекта в совершенствовании государственных услуг, принятии решений на основе данных и поддержке перехода фермеров к климатически устойчивому сельскому хозяйству.
В рамках форума Банк Республика был удостоен награды в номинации «Самый активный банк по предоставлению льготных кредитов» за последовательную и активную поддержку финансирования аграрного сектора.
Отметим, что Банк Республика получает данную награду уже четвёртый год подряд. Это является наглядным подтверждением устойчивого вклада Банка в развитие аграрного сектора страны, расширение доступа фермеров к финансовым ресурсам и эффективное применение механизмов льготного кредитования.