Bakı, 15 aprel, 2026. Ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika, 2026-cı ilin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabat dövrünün yekunlarına əsasən, Bank əsas maliyyə istiqamətləri üzrə dayanıqlı inkişaf dinamikasını qoruyub saxlayaraq bazardakı lider mövqelərini daha da gücləndirib.
Əldə olunan nəticələr müştəri yönümlü yanaşmanın gücləndirilməsi, rəqəmsal imkanların genişləndirilməsi və risklərin effektiv idarə olunmasına əsaslanan dayanıqlı biznes modelinin ardıcıl tətbiqinin məntiqi nəticəsidir.
Belə ki, Bank ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə əsas maliyyə göstəricilərində artım əldə edərək nəzərəçarpacaq müsbət dinamika nümayiş etdirib.
2026-cı ilin birinci rübü üzrə əsas maliyyə göstəriciləri:
- Aktivlər 18% artaraq 2,64 mlrd manat təşkil edib;
- Məcmu kapital 13,5% artaraq 264,05 mln manat olub;
- Kredit portfeli 9% artaraq 1,64 mlrd manat təşkil edib;
- Xalis faiz gəlirləri 15,2% artaraq 47,2 mln manat olub;
- Xalis əməliyyat mənfəəti 22,7% artaraq 22,4 mln manat səviyyəsinə çatıb;
- Xalis mənfəət 17,7% artaraq 17,03 mln manat təşkil edib.
- Depozit portfeli 1,2 mlrd manat olmuşdur ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
Maliyyə sabitliyinin mühüm göstəriciləri:
- I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı - 10,15% (norma 6,5%)
- Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı - 13,23% (norma 12,5%)
- Leverec əmsalı - 7,57% (norma 5%)
- Qeyri-işlək kreditlərin bankın ümumi kredit portfelindəki payı - 0,77% təşkil edib, bu isə bank sektorunda ən aşağı göstəricilərdən biridir.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2026-cı ilin birinci rübü ərzində Bank Respublika, müştəri xidmətinin keyfiyyətini artırmaq və məhsul çeşidini genişləndirmək məqsədilə bir sıra strateji təşəbbüsləri uğurla həyata keçirib. Xüsusilə rəqəmsal transformasiya sahəsində atılan addımlar, bank xidmətlərinin əlçatanlığını və operativliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırıb.

Банк Республика подтвердил статус одного из драйверов банковского сектора страны по итогам I квартала.
Баку, 15 апреля 2026.  Банк Республика, один из ведущих банков Азербайджана, опубликовал финансовые результаты за первый квартал 2026 года. По итогам отчетного периода Банк сохранил устойчивую динамику развития и усилил свои позиции на рынке.
Результаты стали отражением последовательной реализации стратегии, направленной на развитие клиентского опыта, цифровых решений и устойчивой бизнес-модели при эффективном управлении рисками.
Так, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года Банк показал прирост по основным финансовым показателям и достиг значительных положительных результатов.
Основные финансовые показатели за I квартал 2026 года:
• Активы выросли на 18% и составили 2,64 млрд манатов;
• Совокупный капитал увеличился на 13,5% и составил 264,05 млн. манатов;
• Кредитный портфель вырос на 9% и составил 1,64 млрд. манатов;
• Чистый процентный доход вырос на 15,2% и составил 47,2 млн. манатов;
• Чистая операционная прибыль увеличилась на 22,7%, достигнув 22,4 млн. манатов;
• Чистая прибыль увеличилась на 17,7% и составила 17,03 млн. манатов;
• Депозитный портфель составил 1,2 млрд. манатов, что является одним из наиболее высоких показателей среди банков страны.
Ключевые показатели финансовой устойчивости:
• Коэффициент адекватности капитала I уровня — 10,15% (при нормативе 6,5%)
• Коэффициент совокупной адекватности капитала — 13,23% (при нормативе 12,5%)
• Коэффициент левереджа — 7,57% (при нормативе 5%)
• Доля просроченных кредитов в общем кредитном портфеле составила - 0,77%, что является одним из самых низких показателей в банковском секторе.
Стоит подчеркнуть, что в течение первого квартала 2026 года Банк Республика последовательно внедрил ряд стратегических инициатив, ориентированных на улучшение клиентского сервиса и расширение спектра продуктов. Особое значение имели меры в сфере цифровой трансформации, благодаря которым существенно возросли доступность и скорость предоставления банковских услуг.