Bank Respublika mikro kreditlər üzrə yeni skorinq sistemini istifadəyə verdi
Bakı, 12 may 2026-cı il.  Ölkəmizdə sahibkarlığın inkişafına xüsusi önəm verən Bank Respublika, mikro kreditlər üzrə yeni skorinq sisteminin tətbiqinə başlayıb.
Yeni sistem sahibkarlara kredit prosesindən daha sürətli, rahat və çevik yararlanmaq imkanı yaradacaq. Belə ki, banka müraciət edən müştərilərin kredit imkanları artıq birbaşa yerində operativ şəkildə qiymətləndiriləcək, uyğun kredit məbləği qısa müddətdə müəyyən edilərək eyni gün ərzində təqdim olunacaq.
Yeni yanaşmanın əsas üstünlüklərindən biri müraciət prosesinin maksimum sadələşdirilməsidir. Sistem sahibkarların vaxt itkisini minimuma endirməklə yanaşı, həm mövcud, həm də yeni müştərilərin kredit xidmətlərindən daha rahat istifadə etməsinə şərait yaradacaq.
Skorinq sistemi müştərinin maliyyə göstəriciləri, fəaliyyət sahəsi, kredit tarixçəsi və digər mühüm meyarlar əsasında avtomatlaşdırılmış analiz apararaq kredit qərarlarının daha operativ və obyektiv şəkildə qəbul edilməsini təmin edir.
Bankdan verilən məlumata görə, layihənin əsas məqsədi ölkənin bütün regionlarında fəaliyyət göstərən mikro və kiçik sahibkarların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirmək, kreditləşmə prosesini daha əlçatan etmək və müştəri məmnuniyyətini artırmaqdır.
Qeyd edək ki, Bank Respublika sahibkarların inkişafına dəstək məqsədilə mikro və aqro kredit məhsulları üzrə geniş imkanlar təqdim edir:
• Məbləğ: 100 000 AZN-dək;
• Müddət: 48 ayadək;
• İllik faiz dərəcəsi - min. 10%
• Güzəşt müddəti: 12 ayadək;
• Zaminsiz və tranşla kredit imkanı;
• Təminatdan asılı olaraq komissiyasız kredit;
• Sərbəst ödəniş qrafiki.
Azərbaycanda aparıcı banklardan biri olan Bank Respublika sahibkarların inkişafını dəstəkləyən innovativ həllərin tətbiqini davam etdirir.

Баку, 12 мая 2026 г. Банк Республика, уделяющий особое внимание развитию предпринимательства в стране, приступил к внедрению новой скоринговой системы по микрокредитам.
Новая система позволит предпринимателям пользоваться кредитными услугами быстрее, удобнее и более гибко. Теперь кредитные возможности клиентов, обращающихся в банк, будут оперативно оцениваться непосредственно на месте, подходящая сумма кредита определяться в кратчайшие сроки и выдаваться в тот же день.
Одним из ключевых преимуществ нового подхода является максимальное упрощение процесса подачи заявки. Система не только минимизирует потерю времени для предпринимателей, но и создаёт более комфортные условия для использования кредитных услуг как действующими, так и новыми клиентами.
Скоринговая система осуществляет автоматизированный анализ финансовых показателей клиента, сферы деятельности, кредитной истории и других важных критериев, обеспечивая более оперативное и объективное принятие кредитных решений.
Как сообщили в Банке, основная цель проекта — расширить доступ микро- и малых предпринимателей, работающих во всех регионах страны, к финансовым ресурсам, сделать процесс кредитования более доступным и повысить уровень удовлетворённости клиентов.
Отметим, что в целях поддержки развития предпринимательства Банк Республика предлагает широкие возможности по продуктам микро- и агрокредитования:
- Сумма кредита — до 100 000 AZN;
- Срок — до 48 месяцев;
- Годовая процентная ставка — от 10%;
- Льготный период — до 12 месяцев;
- Возможность получения кредита без поручителя и траншами;
- Кредиты без комиссии в зависимости от обеспечения;
- Гибкий график погашения.
Банк Республика, являющийся одним из ведущих банков Азербайджана, продолжает внедрять инновационные решения, направленные на поддержку развития предпринимательства.