Bank Respublika, SOS Uşaq Kəndləri və Çikaqo Universiteti birgə layihə həyata keçirəcək!
Bakı, 07 aprel 2022. Ölkəmizdə korporativ sosial məsuliyyət yönümlü bir çox layihələrin təşəbbüskarı və dəstəkçisi olan Bank Respublika və “SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan” Assosiasiyası arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov və “SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan” Assosiasiyasının Milli Direktoru Zakir Soltanov imzalayıb.
Anlaşma çərçivəsində Bank Respublika, SOS Uşaq Kəndləri və ABŞ-nin Çikaqo Universieti daha öncə internat müəssislərinə qoyulan uşaqların yenidən internat müəssisələrinə qayıtmalarını qarşısını almaq məqsədilə birgə layihə həyata keçirəcək. Layihə çərçivəsində, müəyyən meyarlar əsasında aztəminatlı ailələrdən seçilmiş 7-12 yaş arası 200 uşağın adına “Bank Respublika”da start kapitalı yatırılaraq xüsusi “Sosial Yığım” əmanət hesabları açılacaq. Daha sonra valideynlər tərəfindən həmin hesaba hər ay əlavə ediləcək məbləğ, təşkilatçılar tərəfindən 2 dəfə artırılacaq. Bununla da uşaqların hesablarında sosial kapitalın yığılması təmin olunacaq.
Layihəyə əsasən, hesab açım mərhələsində valideynlərlə birlikdə, adlarına hesab açılacaq uşaqlar da iştirak edəcək. Beləliklə, uşaqlar adlarına açılmış hesabın, onların gələcəyinə hədəfləndiyini biləcəklər. Bundan başqa, bankın əməkdaşları valideynlərlə görüşlər keçirərək sosial yığım haqda maarfiləndirici təlimlər təşkil edəcək. Qeyd edək ki, layihə 3 il ərzində Bakı, Sumqayıt və Gəncə şəhərlərində həyata keçiriləcək.
"Ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişaf yolunda önəmli töhfə olacaq bu əməkdaşlıq önümüzdəki illərdə bəhrələrini göstərəcək. Aztəminatlı və dağılma riskində olan ailələrin Uşaq Əmanət yığımlarına cəlb edilməsi ölkə tarixində bir ilkdir. Bu innovativ maliyyə aləti vasitəsilə SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan və Bank Respublika ASC BMT Dayanıqlı İnkişaf hədəflərindən 8.Layiqli iş və iqtisadi artım, eləcə də 17.Hədəflər üçün əməkdaşlıq hədəflərinə töhfə verəcək." - deyə “SOS Uşaq Kəndləri Azərbaycan” Assosiasiyasının Milli Direktoru Zakir Soltanov vurğulayıb.
“Bank Respublika ölkəmizdə uşaq və gənclərin təhsili, bacarıqlarının artırılması və sosial rifahın yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş bir çox layihəni uğurla həyata keçirib. Biz çox şadıq ki, “SOS Uşaq Kəndləri-Azərbaycan” ilə olan birgə layihəmiz çərçivəsində aztəminatlı ailələrdə yaşayan 200-ə yaxın uşağın internat müəssisələrinə verilməsinin qarşısının alınmasında öz töhfəmizi verə biləcəyik" - deyə “Bank Respublika”nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.

Баку, 07 апреля 2022. Банк Республика, активно поддерживающий и являющиеся инициатором целого ряда социальных проектов в нашей стране и Ассоциация "Детские деревни SOS - Азербайджан" подписали меморандум о сотрудничестве.
Соглашение подписали национальный директор Ассоциации "Детские деревни SOS - Азербайджан" Закир Солтанов и председатель правления Банка Республика Тариэль Исмайлов.
В рамках соглашения Банк Республика, Ассоциация "Детские деревни SOS - Азербайджан" и Чикагский университет будут реализовывать совместный проект по предотвращению возвращения детей из малообеспеченных семей в школы-интернаты. В рамках проекта, в Банке Республика будут открыты специальные сберегательные счета со стартовым капиталом на имя 200 детей в возрасте 7-12 лет, отобранных из малообеспеченных семей на основе определенных критериев. Затем сумма, которую родители ежемесячно будут вносить на счет, будет удвоена организаторами. Это обеспечит накопление социального капитала на детских счетах.
Согласно проекту, дети, на имя которых будут открываться счета, примут участие на этапе открытия счета вместе со своими родителями. Таким образом, дети будут знать, что счет, открытый на их имя, направлен на их будущее. Кроме того, сотрудники банка встретятся с родителями и проведут им просветительские тренинги по социальным накоплениям. Следует отметить, что проект будет реализован в Баку, Сумгайыте и Гяндже в течение 3 лет.
«Это сотрудничество, которое станет важным вкладом в устойчивое экономическое развитие нашей страны, принесет свои плоды в ближайшие годы. Вовлечение малообеспеченных семьей в Детские накопительные счета будет внедрено впервые в истории страны. С помощью этого инновационного финансового инструмента "Детские деревни SOS - Азербайджан" и Банк Республика будут способствовать достижению Целей ООН в области устойчивого развития: 8. Достойный труд и экономический рост, а также 17. Сотрудничества для достижения целей » - отметил Закир Солтанов, национальный директор Ассоциации "Детские деревни SOS - Азербайджан"
«Банк Республика успешно реализовал ряд проектов, направленных на повышение уровня образования, навыков и социального обеспечения детей и молодежи в нашей стране. Мы очень рады, что в рамках нашего совместного проекта с "Детскими деревнями SOS - Азербайджан" сможем внести свой вклад по предотвращению возвращения детей из малообеспеченных семей в школы-интернаты" подчеркнул председатель правления Банка Республика Тариэль Исмайлов.