“Bank Respublika”nın dəstəyilə Şamaxıda tənha analar üçün sosial müəssisə açılıb
Bakı, 07 may 2022.  Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyi, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Şamaxı rayon İcra Hakimiyyəti və “Bank Respublika” ASC-nin dəstəyi, “İnternat Məzunlarının Sosial İnteqrasiyası” Gənclər İctimai Birliyinin təşəbbüsü ilə icra olunan “Tənha anaların sosial inkişafına dəstək” layihəsi çərçivəsində Şamaxıda sosial müəssisə açılıb.
Açılış tədbirində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin sədri Mustafa Abbasbəyli, “Azəriqaz” İstehsalat Birliyinin baş direktoru Ruslan Əliyev, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Tahir Məmmədov, KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Natiq Həsənov, “Bank Respublika” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov, “İnternat Məzunlarının Sosial İnteqrasiyası” Gənclər İctimai Birliyinin sədri Araz Əhmədov və digər rəsmilər iştirak ediblər.
Qeyd edilib ki, sosial müssisənin istifadəyə verilməsində məqsəd tənha anaların sosial həyatda fəal iştirakını gücləndirməyə kömək etmək və qadınların iqtisadi, sosial təşəbbüslərini planlaşdırmaq və əlaqələndirmək, sahibkarlıq fəaliyyətini inkişaf etdirmək üçün geniş imkanlar yaratmaqdır.
Layihə çərçivəsində ilk olaraq uşaqlarını tək böyüdən və çoxuşaqlı anaların seçimi aparılıb. Uyğun namizədlərə KOBİA tərəfindən biznes təlimləri keçirilib və təlimin sonunda qiymətləndirmə aparılıb. Layihəyə cəlb olunmuş şəxslərə Dövlət Məşğulluq Agentliyinin banklarla birgə icra etdiyi “Özünüməşğulluğa dəstək” layihəsi çərçivəsində Bank Respublika tərəfindən dərzilik fəaliyyəti üzrə avadanlıqlar təqdim edilib.
“Azəriqaz” İB-nin bazasında olan məkanlardan biri təmir edilərək sosial müəssisə formasında layihə iştirakçılarının istifadəsinə verilib. Növbəti mərhələdə Şamaxı rayon İcra Hakimiyyəti müəssisədə istehsal olunacaq məhsulların satışına dəstək göstərəcək.
“Məşğulluq haqqında” Qanuna əsasən, sosial müəssisə – sosial müdafiəyə xüsusi ehtiyacı olan və işə düzəlməkdə çətinlik çəkən şəxslərin məşğulluğunun təmin olunması üçün yaradılan ixtisaslaşdırılmış hüquqi şəxsdir.

Баку, 07 мая 2022. При поддержке Государственной службы занятости при Министерстве труда и социальной защиты населения, Производственного объединения «Азеригаз», Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBIA), Исполнительной власти Шамахинского района и ОАО «Банк Республика», а также по инициативе Молодежного общественного объединения «Социальная интеграция выпускников интернатов» в Шамахы открылось социальное предприятие в рамках проекта «Поддержка социального развития одиноких матерей».
В церемонии открытия приняли участие председатель Государственной службы занятости Мустафа Аббасбейли, генеральный директор производственного объединения «Азеригаз» Руслан Алиев, глава исполнительной власти Шамахинского района Тахир Мамедов, первый заместитель председателя KOBIA Натиг Гасанов, председатель правления ОАО «Банк Республика» Тариэль Исмайлов, председатель общественного объединения «Социальная интеграция выпускников интернатов» Араз Ахмедов и другие официальные лица.
Участники мероприятия отметили, что целью социального предприятия является содействие усилению активного участия матерей-одиночек в общественной жизни, планированию и координации женских экономических и социальных инициатив, созданию возможностей для развития предпринимательства.
В рамках проекта в первую очередь были привлечены матери-одиночки и многодетные матери. Подходящие кандидаты прошли бизнес-тренинг от KOBIA и было проведено оценивание их навыков в конце обучения. В проекте по «Поддержке самозанятости», реализуемого Государственной службой занятности, Банк Республика безвозмездно предоставил участникам проекта швейное оборудование.
Одно из помещений на базе ПО «Азеригаз» было отремонтировано и сдано в пользование участниками проекта в форме социального предприятия. На следующем этапе Исполнительная власть Шамахинского района окажет поддержку в реализации продукции, которая будет производиться на данном предприятии.
Согласно Закону «О занятости», социальное предприятие – это специализированное юридическое лицо, созданное для обеспечения занятости лиц с особыми потребностями в социальной защите и испытывающих сложности с трудоустройством.