Bakı, 7 aprel 2020. Bank, NFC (Near Field Communication) texnologiyası üzərindən daha rahat və sürətli təmassız ödənişlərin tətbiqinə başlayıb. Artıq bankın müştəriləri alış-veriş zamanı ödənişləri sadəcə smartfonları vasitəsilə həyata keçirə biləcəklər. Bunun üçün “Mobil Şöbə” əlavəsini smartfona yükləmək, Bank Respublikaya aid hər hansı VISA kartı üçün bir kliklə NFC-ni aktiv etmək və onu dərhal POS terminalda ödənişlər üçün istifadə etmək kifayətdir.
Bununla da, kartlarında təmassız ödəniş imkanı olmayan kart sahibləri belə, NFC texnologiyası vasitəsilə, kart üçün xüsusi rəqəmsal nömrəni (token) aktivləşdirərək təmassız ödənişlər həyata keçirə biləcəklər. Xüsusən vurğulamaq lazımdır ki, Bank Respublikanın “Mobil Şöbə”istifadəçiləri NFC ödənişlərini İnternetə qoşulma olmadan belə rahat şəkildə etmək imkanını qazanacaqlar.
Qeyd etmək lazımdır ki, NFC ödənişləri hələlik yalnız Android platformasında çalışan smartfonlar vasitəsilə həyata keçirmək mümkündür. (Android 4.4 və daha yuxarı əməliyyat sistemi versiyaları)
Həmçinin, hal-hazırda yaranan şəraitdə Bank Respublika müştərilərə COVİD-19 virusunun kağız əsginaslarla yayılma ehtimalını azaltmaq üçün ödənişlərini daha təhlükəsiz NFC texnologiyası vasitəsilə, təmassız olaraq həyata keçirmələrini tövsiyə edir.
“Günümüzdə müştərilərimizin sağlamlığı bizim üçün daha böyük məna kəsb edir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı COVİD-19 virus infeksiyasına tutulmamaq və qorunmaq üçün əhaliyə ödənişlər zamanı təmassız vasitələrdən istifadə edilməsini tövsiyə edir. Bu tövsiyəni nəzərə alaraq, NFC texnologiyasına əsaslanan təmassız ödəniş xidmətini artıq bugün müştərilərimizə təqdim etdiyimiz üçün çox şadıq. Artıq müştərilərimiz alış-veriş zamanı ödənişlərini kağız əsginaslarla deyil, smartfonlar vasitəsilə də təmassız olaraq tam təhlükəsiz həyata keçirə biləcək. Bank sektorunda innovativ texnologiyaları tətbiq edən lider banklardan biri kimi, Bank Respublika gələcəkdə də yeni rəqəmsal bank həlləri tətbiq edərək müştərilərini sevindirməyə davam edəcək.”deyə Bank Respublikanın İdarə Heyətinin sədr müavini Aslan Abasov qeyd edib.

Банк Республика, придающий большое значение развитию безналичных расчетов в нашей стране, сделал еще один важный шаг в этом направлении.
Банк представил клиентам более удобную и быструю услугу бесконтактных платежей на основе технологии NFC (Near Field Communication). Отныне клиенты Банка смогут осуществить платеж за товары и услуги с помощью своих смартфонов. Все, что нужно сделать - это загрузить приложение “Mobil Şöbə” на свой смартфон и одним кликом активировать функцию NFC-платежа для любой карты VISA от Банка Республика. Для совершения платежа достаточно всего лишь поднести телефон к POS-терминалу.
Благодаря функции NFC, даже владельцы карт, которые не имеют возможности осуществлять бесконтактные платежи по своим картам, смогут осуществлять бесконтактные платежи с помощью технологии NFC, создав цифровой номер (токен) для карты на своих смартфонах.
Важно особо отметить , что клиенты Банка Республика также смогут осуществлять NFC-платежи в режиме оффлайн, даже при отсутствии интернет подключения. Платежи NFC в настоящее время доступны только на смартфонах, работающих на платформе Android (версия Android 4.4 и выше).
Также в сложившийся ситуации Банк Республика рекомендует клиентам осуществлять платежи с помощью бесконтактной, безопасной технологии NFC, чтобы снизить вероятность распространения вируса COVID-19 посредством наличных денег.
“Сегодня здоровье наших клиентов для нас имеет еще большое значение. Для предотвращения распространения вирусной инфекции COVİD-19 и защиты от заражения данным вирусом, Всемирная Организация Здравоохранения рекомендует использовать бесконтактные средства при совершении платежей. Учитывая это, мы очень рады, что можем предложить нашим клиентам услугу бесконтактных платежей на основе технологии NFC уже сегодня. Отныне наши клиенты смогут совершать платежи не пользуясь наличными деньгами, а абсолютно безопасным способом с помощью своих смартфонов. Являясь одним из ведущих банков внедряющим инновационные технологии в банковском секторе, Банк Республика будет и впредь радовать своих клиентов, внедряя новые решения для цифрового банкинга”, - прокомментировал Заместитель Председателя Правления «Банка Республика» Аслан Абасов.