Bank Respublika və EIB Global arasında Mərkəzi Bankın hedc mexanizminin tətbiqi ilə kredit sazişi bağlandı
Bakı, 19 mart 2026-cı il — Bank Respublika və Avropa İnvestisiya Bankının (EIB) Avropa İttifaqından kənar layihələri maliyyələşdirən bölməsi olan EIB Global Azərbaycanda mikro, kiçik və orta sahibkarlığın (KOB) dəstəklənməsinə yönəlmiş növbəti kredit müqaviləsini imzalayıblar.
Bank Respublika-nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsaitlər ölkənin bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların maliyyə resurslarına çıxışını genişləndirəcək.
Qeyd edək ki, bu əməliyyat üzrə valyuta riski Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən təqdim edilən hedc mexanizmi vasitəsilə idarə olunacaq.
Avropa İnvestisiya Bankının Şərq tərəfdaşlığı regionu üzrə əməliyyatlara rəhbərlik edən vitse-prezidenti Karl Nehammer bildirib:
“Kiçik və orta sahibkarlıq Azərbaycanın iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. Bank Respublika ilə uğurlu tərəfdaşlığımız sayəsində EIB yerli biznesin inkişafı, yeni iş yerlərinin yaradılması və innovasiyaların tətbiqi üçün zəruri maliyyəyə çıxışını təmin edir. Xüsusilə milli valyutada maliyyələşmə biznesin dayanıqlığını artırır və ölkənin özəl sektorunun güclənməsinə töhfə verir”.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri Marijana Kujundžić qeyd edib:
“Daha dərin və dayanıqlı maliyyə bazarlarının inkişafı Azərbaycanın iqtisadi transformasiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Mərkəzi Bank tərəfindən tətbiq edilən milli valyutada valyuta riskinin hedc mexanizmi banklara riskləri daha effektiv idarə etməyə və manatla kreditləşməni genişləndirməyə imkan verən mühüm yenilikdir. Bu kimi təşəbbüslər və EIB kimi institutlarla tərəfdaşlıq özəl sektorun inkişafı üçün daha əlverişli mühit yaradır”.
Bank Respublika-nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib:
“EIB Global-ın Bank Respublika-nı Azərbaycanda əsas tərəfdaşlardan biri kimi qiymətləndirərək bizə göstərdiyi etimadı yüksək dəyərləndiririk. Xüsusi olaraq, Mərkəzi Bankın bazar ehtiyaclarına müasir, çevik və proaktiv yanaşmasını qeyd etmək istərdim. Valyuta riskinin hedc mexanizminin tətbiqi beynəlxalq maliyyələşmə imkanlarını genişləndirəcək və biznesin milli valyutada kreditləşdirilməsinə əlavə təkan verəcək.”

Baku, 19 March 2026 — Bank Respublika and EIB Global, the arm of the European Investment Bank (EIB) financing projects outside the European Union, have signed a new credit agreement aimed at supporting micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs) in Azerbaijan.
Through Bank Respublika’s extensive regional network, the funds will help improve access to financing for entrepreneurs operating across the country. A key feature of the agreement is that the currency risk will be managed through a hedging mechanism provided by the Central Bank of Azerbaijan.
EIB Vice-President Karl Nehammer, who oversees the Bank’s operations in the Eastern Partnership region, said:
“Micro, small and medium-sized enterprises are at the heart of Azerbaijan’s economy. Through the successful partnership with Bank Respublika, the EIB is helping local businesses access the funding they need to grow, create jobs and innovate. Providing financing in local currency is especially important, as it supports the resilience of businesses and strengthens the country’s private sector.”
EU Ambassador to Azerbaijan Marijana Kujundžić said:
“Developing deeper and more resilient financial markets is key to supporting Azerbaijan’s economic transformation. The Central Bank’s new local currency hedging mechanism is an important innovation that can help banks better manage exchange rate risks and expand lending in local currency. Initiatives like this, combined with partnerships with institutions such as the EIB, contribute to a stronger environment for private sector growth.”
Chairman of the Management Board of Bank Respublika, Tariyel Ismayilov, noted:
“We highly value the trust of EIB Global, which considers Bank Respublika one of its key partners in Azerbaijan. I would also like to highlight the Central Bank’s modern, flexible and proactive approach to market needs. The introduction of the currency risk hedging mechanism expands opportunities for international financing and strengthens lending to businesses in local currency.”